Adli Bilişimde İmaj Alma İşleminde Kullanılan Cihazlar

Fatih Berber

1982 Akçaabat doğumluyum. Evli ve iki çocuk babasıyım. 1999 yılından beri bilişimle uğraşmaktayım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Gazi Üniversitesi Bilişim Enstitüsü Adli Bilişim Yüksek Lisans Programını bitirdim. Şu anda Anadolu Üniversitesi Web Tasarımı ve Kodlama Bölümünü okuyorum. Encase, FTK, Sistem ve Ağ Uzmanlığı, Windows® 7 Configuration (MCTS), Dijital Delillere İlk Müdahale ve İmaj Alma, Temel Adli Bilişim, Mobil Cihaz İnceleme ile ilgili sertifikalarım vardır. Edinmiş olduğum tecrübelerimi sizlere buradan paylaşmaya devam edeceğim.

You may also like...

39 Responses

 1. İbrahim kocagül dedi ki:

  Paylaşımınız için teşekkür ederim.benim sorunum 3tb hd imajını alıp right blocker la pc ye bagladığımda “diski bicimlendirin” uyarısı alıyorum. Bu sorunu nasıl düzeltebilirim

 2. melek altınoluk dedi ki:

  Fatih Berber kardeşim elimde imajı alınmı 1 tblık harddisk mevcut uzantılar imaaj01.001,002,003 vs. dıye gıdıyor hangi program kullanarak bu dosyaları bırlestırebılır ve harddıskın ıcınde neler olduguna bakabılırım.

 3. Sidar Şahin dedi ki:

  bu aletle silinen dosyaları geri getirme imkanı varmı

 4. Kadir dedi ki:

  Fatih Berber kardeşim elimde imaaj 01.001,002,003 vs. dıye gıdıyor hangi program kullanarak bu dosyaları bırlestırebılır ve harddıskın ıcınde neler olduguna bakabılırım yardımcı olurmusun

 5. Düzgün Ali dedi ki:

  Ben bu aleti dosya geri getirmesi için sipariş vereceğim de bana dosya geri getirmedigi ni söylediler doğrumu acaba

 6. Ahmet Sönmez dedi ki:

  imaj dosyaları 001,002,003 olarak gidiyor, ilgili dosyaları hangi program ile açabilirim bilgi verir misiniz?

 7. Erdal VURAL dedi ki:

  Fatih Bey merhaba. benim harddiskimin aşağıdaki şekilde imajı alınmış. image.001 den .161 e kadar gidiyor. bunları nasıl açabilirim ve içindekilerin ne olduğunu nasıl görebilirim? Yardımcı olursanız memnun olurum. Şimdiden teşekkürler

  Imager App: TD2u
  Imager Ver: 1.2.1 (build 5241-814712f)

 8. Zulfu dedi ki:

  Mrb fatih bey 2. El veya hesapli bir imaj alma cihazina ihtiyacim var. Ayrica encase veya ftk veya onerebileceginiz lisans sorunu olmayan bir forensic programi da lazim. Cevap verirseniz sevinirim

 9. ALP SARI dedi ki:

  Ürünün güç sağlama adoptörüne nasıl ve nerden ulaşabilirim? Farklı bir güç girişi var. Bir türlü internette de bulamadım?

 10. Rıdvan YILDIRIM dedi ki:

  Tableau_TD1 adlı programdan imajı alınan harddiskimin kopyası tarafıma verildi ama içindeki dosya uzantıları .e01 tarzında çikıyor ve ben bu dosyaları açamıyorum. resimlerimi , belgelerimi göremiyorum. yardımcı olurmusunuz

 11. Mehmet K. dedi ki:

  Tableau_TD1 adlı programdan imajı alınan harddiskimin kopyası tarafıma verildi ama içindeki dosya uzantıları .e01 tarzında çikıyor ve ben bu dosyaları açamıyorum. resimlerimi , belgelerimi göremiyorum. yardımcı olur musunuz? Teşekkürler.

 12. abdullah dedi ki:

  selam fatih bey bununla veri kurtarma yapılıyormu ayrıca cihazı nerden alabiliriz tşklr.

  • Fatih Berber dedi ki:

   Tableau_TD1 cihazı adli incelemelerde kullanılmak üzere birebir kopyalama yapmak için kullanılan cihazıdır. Veri kurtarma yapma cihazı değildir. Veri kurtarmalar yazılımsal ve donanımsal olarak başka cihazlar tarafından yapılmaktadır. eğer diskinizde silinmiş ve üzerine başka veri yazılmamış alan var ise orada bulunan veri de birebir kopyalandığından adli incelemelerde bu silinmiş veriler çıkmaktadır. cihaz sadece diskin tüm alanlarının kopyasını alan cihazdır.

 13. Mehmet Sami Uzun dedi ki:

  Imager App: TD2u
  Imager Ver: 1.2.1 (build 5241-814712f)

  Dosyaları açamıyorum. Mail adresime bilgi verirseniz memnuniyet duyarım.

 14. Serkan dedi ki:

  TD 2U nun da tanımı işlevini bugün yaparmısın abi çok ihtiyacım var teşekkür ederim şimdiden.

 15. esin dedi ki:

  merhaba Fatih bey, bu cihazlar kaynak diskten okuma hedefe yazma işlemi yaparken, yazılanları verify da ediyor mu? yoksa tüm imaj alma işlemi bitince mi baştan sona verify ediyor??

 16. esin dedi ki:

  merhaba Fatih bey, datalar, cihaz tarafından ,imaj alma sırasında mı yoksa imaj alma işlemi bittikten sonra mı verify ediliyor ?

  • Fatih Berber dedi ki:

   İmaj oluşturma işleminden sonra doğrulama işlemi gerçekleştirilir.

   Bu cihazın menüleri arasında bulunan “9.2.12 Verify Hash: Off (önerilen) Hash doğrulama
   On” seçeneği ile doğrulama kapalı gelmektedir. eğer seçeneğinin “on” seçilmesi durumunda imaj oluşturma işleminden sonra bir doğrulama işlemi gerçekleştirilir ve bu işlem imaj alma süresini iki katına çıkartacak bir işlemdir.

 17. Yavuz ÖZDMİR dedi ki:

  1 tblık harddisk mevcut uzantılar imaaj01.001,002,003 vs. dıye gıdıyor hangi program kullanarak bu dosyaları bırlestırebılır ve harddıskın ıcınde neler olduguna bakabılırım.

 18. Murat Niyazoglu dedi ki:

  Fatih Berber kardeşim elimde imajı alınmı 1 tblık harddisk mevcut uzantılar imaaj01.001,002,003 vs. dıye gıdıyor hangi program kullanarak bu dosyaları bırlestırebılır ve harddıskın ıcınde neler olduguna bakabılırım.bu cevaben gönderdiğiniz mesaja bende mailime cevap alabilirmiyim çok acil lazım teşekkurler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.